خانه » اخبار » کتاب«نانو تکنولوژی برای مهندسین» منتشر شد

کتاب«نانو تکنولوژی برای مهندسین» منتشر شد

نانو تکنولوژی
نانو تکنولوژی

نانوتکنولوژی در سال‌های اخیر یکی از مهمترین و رو به رشدترین زمینه‌ها، در علوم مهندسی، فیزیک و شیمی بوده است. امید زیادی به تکنولوژی نانو برای توسعه و پیشرفت صنعتی وجود دارد. برای درک تاثیر نانوتکنولوژی در پیشرفت‌های صنعتی، نیاز به درک مفاهیم اولیه آن به همراه آشنایی با کاربردهای متنوع به ویژه در علوم مهندسی است.
در این کتاب مفاهیم اولیه به همراه کاربردهای نوین نانو تکنولوژی برای دانشجویان بیان شده است. پوشیده نیست که تدریس درس نانو در رشته‌های گوناگون به زودی اجرایی می‌شود. سرفصل این درس برای رشته‌های مختلف به دلیل گستردگی علم نانو متفاوت است، ولی برای رشته‌های مهندسی سرفصل یکسانی را می‌توان تعریف کرد.
این کتاب به دنبال ارایه فصل‌هایی است که دانشجویان رشته‌های مهندسی را با علم نانو آشنا کند. یکی از ویژگی‌های این کتاب مناسب بودن آن برای دانشجویان رشته‌های مهندسی اجرایی و عمومی است. مطالعه این کتاب دیدگاه مناسب از علم نانو و تفکر لازم برای استفاده از آن را برای یک مهندس به ویژه در کارهای صنعتی ایجاد می‌کند.
در این کتاب سعی شده که مفاهیم اولیه و کاربردهای نانو تکنولوژی به صورت پرسش و پاسخ به دانشجویان منتقل شود. با توجه به نوظهور بودن و گسترش روزافزون نانو تکنولوژی هر روز تحقیقات و کاربردهای جدیدی در رابطه با علم نانو‌ دیده می‌شود.
این کتاب دارای شش فصل با عناوین چرا نانو (اندازه، سطح و حجم ذرات نانو)،‌ طبیعت ذرات (تعریف ذرات، تغییر خصوصیات، انفجار گرد و غبار)، ‌توزیع اندازه ذره (میانه و میانگین اندازه ذرات، منحنی توزیع فراوانی، اهداف فرآیند کاهش اندازه، ‌تکنولوژی امید بخش برای آینده)، کاربرد نانو مواد (فلزات، آلومینیم، نیکل، طلا، اکسید آهن، اکسید آلومینیم،‌ اکسید روی و…) است.
نانوتکنولوژی کاربرد وسیع و روزافزونی در صنایع گوناگون از جمله نانو الکترونیک، داروسازی، ‌انرژی، بیوتکنولوژی، تکنولوژی اطلاعات و به طور کلی ساخت و تولید دارد. در این کتاب دلیل استفاده گسترده از نانو بیان شده و مهندسان با محاسبات اولیه سطح و حجم نانو ذرات، ‌محاسبات توزیع نانو ذرات، روش‌های تولید نانو ذرات و محاسبات جداسازی آنها از ذرات میکرو آشنا می‌شوند. همچنین کاربردهای نانوتکنولوژی به ویژه در علوم مهندسی و صنایع در کتاب بیان شده است.

 

مطلب پیشنهادی

متن هایی از نوحه های محرم

ساربانا مهلتی دارم در این جا مشگلی رفته از دستم گلی از وی نبردم حاصلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *