خانه » ♦ مقالات ، تحقیقات و پروژه رایگان دانشجویی » پایتخت حکومت امام زمان(عج) کجاست؟

پایتخت حکومت امام زمان(عج) کجاست؟

از جمله سوالاتی که ممکن است مطرح گردد این است که بعد از ظهور

پایگاه اصلی فعالیّت‏ها و مرکز فرمانروایی امام زمان علیه السلام کجا خواهد

بود؟

حکومت امام زمان
حکومت امام زمان

 

کوفه پایتخت حکومت جهانی

در پاسخ باید گفت: از مجموع روایات چنین استنباط می‏شود که شهر کوفه پایگاه اصلی فعالیّت‏ها و مرکز فرمانروایی امام زمان (علیه السلام) است. روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابوبصیر می‏گوید: امام صادق (علیه السلام) فرمود: «ای ابا محمد! گویا می‏بینم که قائم آل محمد با خانواده‏اش در مسجد سهله فرود آمده است». گفتم: آیا خانه او مسجد سهله است؟ فرمود: «آری؛ همان‏جا که منزلگاه ادریس پیامبر بوده است و هیچ پیامبری برانگیخته نشده، مگر آن‏که در آن مسجد نماز گزارده است. کسی که در آن اقامت کند، مانند کسی است که در خیمه رسول‏خدا (صلی الله علیه) بوده است. هیچ مرد و زن مۆمنی نیست، مگر آن‏که دلش به‏سوی آن مسجد است. هر شب و روزی که می‏گذرد، فرشتگان الهی به آن مسجد پناه‏می‏برند و خدا را می‏پرستند. ای ابا محمد! اگر من هم نزدیک شما بودم، هیچ نمازی را جز در آن مسجد به‏جا نمی‏آوردم.آن‏گاه که قائم ما قیام کند، خداوند انتقام رسولش و همه ما را از دشمنان خواهد گرفت«. (۱).

امام صادق (علیه السلام) از مسجد سهله یاد کرد و فرمود: «آن خانه صاحب ما (حضرت مهدی) است؛ زمانی که با خاندانش در آن‏جا سکونت گزیند». (۲).

امام باقر (علیه السلام) می‏فرماید: «مهدی (عج) قیام می‏کند و به سوی کوفه می‏رود و منزلش را آن‏جا قرار می‏دهد». (۳). نیز آن حضرت می‏فرماید: «هنگامی که قائم ما قیام کند و به کوفه برود، هیچ مۆمنی نیست، مگر آن که در آن شهر در کنار مهدی (عج) سکونت می‏گزیند یا به آن شهر می‏آید». (۴). حضرت امیر (علیه السلام) در این باره می‏فرماید: «روزگاری فرا رسد که این‏جا (مسجد کوفه) نمازگاه و مصلای مهدی (عج) گردد». (۵).
ائمه نیز در سیاست، فرهنگ و جامعه زمان خود، خود را زیر مجموعه امام می دانستند و امام را در هر زمینه ای محور معرفی می کردند. امام زمان(علیه السلام) نیز به پیروی از امام علی(علیه السلام) پایتخت را در کوفه قرار خواهند داد، امامان بعد از امام علی(علیه السلام) زمینه محور قراردادن کوفه برایشان فراهم نشد که اگر می شد آنها این کار را انجام داده و کوفه را مرکز قرار می دادند

 

ابوبکر حضرمی می‏گوید: به امام باقر (علیه السلام) یا به امام صادق (علیه السلام) گفتم: کدام سرزمین پس از حرم خدا و حرم پیامبرش با فضیلت‏تر است؟ فرمود: «ای ابابکر! سرزمین کوفه که جایگاه پاکی است و در آن مسجد سهله قرار دارد و مسجدی که همه پیامبران در آن نماز خوانده‏اند و از آن‏جا عدالت الهی پدیدار می‏گردد و قائم خداوند و قیام کنندگان پس از او از همان‏جا خواهند بود. آن‏جا جایگاه پیامبران و جانشینان صالح آنان است». (۶). محمدبن‏فضیل می‏گوید: قیامت بر پا نمی‏شود تا این که همه مۆمنان در کوفه گردآیند. (۷). رسول خدا (صلی الله علیه) می‏فرماید: «حضرت مهدی (عج) نُه یا ده سال حکومت می‏کند و خوشبخت‏ترین مردم نسبت به او مردم کوفه هستند». (۸).

 

امام زمان(علیه السلام) پا جای قدم های امیرالمومنین(علیه السلام)می گذارند
امام علی(علیه السلام) افضل همه ائمه هستند و تمام اهل بیت(علیهم السلام) به ایشان در هر کاری اقتدا کرده و حضرت را الگوی خود قرار داده اند. سیره ائمه طاهرین بر این بود که از حریم امام علی(علیه السلام) دفاع کنند و تبلیغ ساحت مقدس ایشان را داشته باشند، در این راستا نیز عملکرد رفتار و سیره خود را براساس امیرالمونین مطابق می نمایند. ائمه نیز در سیاست، فرهنگ و جامعه زمان خود، خود را زیر مجموعه امام می دانستند و امام را در هر زمینه ای محور معرفی می کردند. امام زمان(علیه السلام) نیز به پیروی از امام علی(علیه السلام) پایتخت را در کوفه قرار خواهند داد، امامان بعد از امام علی(علیه السلام) زمینه محور قراردادن کوفه برایشان فراهم نشد که اگر می شد آنها این کار را انجام داده و کوفه را مرکز قرار می دادند. با توجه به اینکه امام زمان(عج) حکومت جهانی تشکیل می دهند. به تبعیت از امام علی(علیه السلام) کوفه را پایتخت خود قرار می دهند. علاوه بر این موقعیت جغرافیایی و منابع انسانی نیز در این امر دخیل است.

برتری شهر کوفه نسبت به سایر  شهرها

کوفه در تاریخ ۱۲ رجب سال ۳۶ق. با ورود مولای متقیان امیر مۆمنان(علیه السلام) به عنوان پایتخت حکومت علوی درآمد و پس از شهادت آن حضرت، حدود شش ماه، پایتخت حکومت امام حسن مجتبی(علیه السلام) بود و اینک در انتظار ظهور حضرت مهدی(عج) است تا یک بار دیگر تداوم بخش حکومت عدل علوی، بر سریر عدالت تکیه داده، طومار عمر ظالمان را در هم پیچد و حکومت واحد جهانی را براساس عدل و داد بنیان نهد اما اینکه چرا این شهر به چنین سعادتهایی دست یافته و می یابد شاید به دلیل قداست و شرافت ذاتی این سرزمین باشد. چنان که می دانید روایات فراوانی در فضیلت شهر کوفه وارد شده است. رسول اکرم(صلی الله علیه) در یک حدیث طولانی خطاب به امیر مۆمنان(علیه السلام) فرمود:
امام باقر علیه السلام می‏فرماید: هنگامی که قائم ما قیام کند و به کوفه برود، هیچ مۆمنی نیست، مگر آن که در آن شهر در کنار مهدی (عج) سکونت می‏گزیند یا به آن شهر می‏آید

 

خداوند ولایت تو را به آسمانها عرضه نمود. (از میان آسمانها) آسمان هفتم سبقت جست؛ پس آن را با عرش زینت بخشید؛ سپس… از میان شهرها کوفه سبقت جست، پس آن را با وجود تو زینت بخشید.(۹)

ساکنان کوفه ای که مرکز حکومت حضرت قرار می گیرد، اهالی سابق آن نیستند بلکه مۆمنانی هستند که از اقصی نقاط جهان به مرکز حکومت حضرت ولی عصر(علیه السلام) می آیند. چنان که حدیث شریف می فرماید:

هنگامی که قائم(عج) وارد کوفه شود، هیچ مۆمنی نمی ماند، جزاینکه در آن جا باشد و یا به سوی آن عزیمت نماید.(۱۰)

و با توجه به آمار انسانها، طول مدت و گستره حکومت آن حضرت به شرق و غرب عالم، گرد آمدن همه مۆمنان در پایتخت حکومت مهدوی، از وسعت، شکوه و عظمت بی نظیر و بیرون از حد تصور شهر کوفه در عصر ظهور حکایت می کند. به طوری که برخی روایات قطر کوفه را در آن زمان ۵۴ میل (در حدود ۱۱۰ کیلومتر) عنوان کرده اند.(۱۱) بنابراین شهر کوفه به عنوان پایتخت در زمان حکومت امام زمان(علیه السلام) شهری خالص از شیعیان واقعی حضرت بود و در دوران ظهور کانون توجه مسلمانان قرار خواهد گرفت.

 

پی نوشت:

(۱). کافی، ج‏۳، ص‏۴۹۵؛ کامل الزیارات، ص‏۳۰؛ راوندی، قصص‏الانبیاء، ص‏۸۰؛ التهذیب، ج‏۶، ص‏۳۱؛ اثبات الهداه، ج‏۳، ص‏۵۸۳؛ وسائل الشیعه، ج‏۳، ص‏۵۲۴؛ بحارالانوار، ج‏۵۲، ص‏۳۱۷، ۳۷۶؛ مستدرک الوسائل، ج‏۳، ص‏۴۱۴٫

(۲). کافی، ج‏۳، ص‏۴۹۵؛ ارشاد، ص‏۳۶۲؛ التهذیب، ج‏۳، ص‏۲۵۲؛ طوسی، غیبه، ص‏۲۸۲؛ وسائل الشیعه، ج‏۳، ص‏۵۳۲؛ بحارالانوار، ج‏۵۲، ص‏۳۳۱؛ ملاذ الاخیار، ج‏۵، ص‏۴۷۵٫

(۳). راوندی، قصص‏الانبیاء، ص‏۸۰؛ بحارالانوار، ج‏۵۲، ص‏۲۲۵٫

(۴). بحارالانوار، ج‏۵۲، ص‏۳۸۵؛ طوسی، غیبه، ص‏۲۷۵ با اندکی تفاوت.

(۵). روضه الواعظین، ج‏۲، ص‏۳۳۷؛ اثبات الهداه، ج‏۳، ص‏۴۵۲٫

(۶). کامل الزیارات، ص‏۳۰؛ مستدرک الوسائل، ج‏۳، ص‏۴۱۶٫

(۷). طوسی، غیبه، ص‏۲۷۳؛ بحارالانوار، ج‏۵۲، ص‏۳۳۰٫

(۸). فضل الکوفه، ص‏۲۵؛ اثبات الهداه، ج‏۳، ص‏۶۰۹؛ حلیه الابرار، ج‏۲، ص‏۷۱۹؛ اعیان الشیعه، ج‏۲، ص‏۵۱٫

(۹) محمدباقرمجلسی، بحارالأنوار، ج۲۷، ص۲۶۲

(۱۰)شیخ طوسی، کتاب الغیبه، ص۴۵۵٫

(۱۱).بحارالأنوار، ج۵۳، ص۱۲٫

 

منابع:

۱) چشم اندازی به حکومت مهدی (عج)، نجم الدین طبرسی

۲) پایگاه اطلاع رسانی حوزه

۳) پورتال جامع فارسی زبان کوزه

مطلب پیشنهادی

شعری زیبا به مناسبت سالروز به امامت رسیدن حضرت مهدی (عج)

فرا رسیدن سالروز به امامت رسیدن امام زمان، مهدی فاطمه عجل الله التعالی فرجه الشریف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *