خانه » ♦ مقالات ، تحقیقات و پروژه رایگان دانشجویی » عباس(ع) تبلور رادمردی و تجلی عشق

عباس(ع) تبلور رادمردی و تجلی عشق

یا قمر بنی هاشم
یا قمر بنی هاشم

علامه سیدمحسن امین(ره) درباره همسران امام‌ علی(ع) می‌نویسد: نخستین همسر آن حضرت، فاطمه زهرا‌(س) دخت گرامی پیامبر خدا بود. علی‌(ع) تا زمانی که فاطمه(س) در قید حیات به سر می‏برد؛ همسر دیگری اختیار نکرد.
پس از شهادت حضرت فاطمه(س)، آن حضرت با امامه دختر «ابوالعاص‌بن ربیع‌بن عبدالعزی‌بن عبد شمس» که فرزند زینب دیگر دختر پیغمبر بود؛ ازدواج کرد. «فاطمه» دختر حزام‌بن دارم کلابیه، زن دیگری بود که علی‌(ع) او را به عقد خویش درآورد.
درباره ازدواج حضرت با فاطمه کلابیه نوشته‌اند: علی(ع) به برادرش عقیل ـ که نسب‌شناس بود ـ فرمود: «ینظر إلی إمرأه قد ولدتها الفحوله من العرب لأتزوجها فتلد لی غلاماً فارساً» زیرا هدف ایشان از ازدواج با ام‌البنین‌(س) ولادت فرزندانی شجاع و دلیر بود. همچنین با توجه به سال ولادت عباس(فرزند بزرگ ام‌البنین) می‌توان چنین حدس زد که ازدواج وی با امام علی‌(ع) پیش از سال ۲۵ هجری بوده است.
حاصل ازدواج امام علی(ع) با فاطمه کلابیه چهار فرزند‌(و به نقلی سه فرزند) به نام‌های عباس، جعفر، عبدالله و عثمان بود؛ به همین دلیل به «ام‌البنین» (مادر پسران) مشهور شد که البته همه پسرانش در کربلا به شهادت رسیدند.

عباس (ع)،‌ جلوه عشق و ایثار، تبلور رادمردی، صفا و وقار، و تجسم شجاعت، شهامت و کرامت است. او میان حماسه آفرینان کربلا و شهیدان تاریخ، از چنان جایگاه بلند و مکانت والایی برخوردار است که به گفته سیدالساجدین، زین العابدین(ع)؛ برای عباس(ع)، نزد خداوند، منزلتی است که همه شهدا در روز قیامت، به او رشک می‌برند.

کنیه آن بزرگوار، «ابوالفضل» و «ابو قربه» (صاحب مشک) و القابش «سقا» و «قمر بنی‌هاشم» است.
عباس(ع)، قامتی بلند، سینه‌ای ستبر، بازوانی توانمند و چهره‌ای بس زیبا داشت، بدان سان که او را «ماه بنی هاشم» می‌گفتند.
او از آغاز قیام اباعبدالله الحسین‌‌(ع) همراه و همدل ایشان و هنگامه نبرد کربلا، پرچمدار سپاه او بود. عباس (ع) در روزهای سخت محاصره امام (ع) و یارانش، سقایت سپاه و آب‌رسانی به کودکان را برعهده داشت.
او در آستانه شب عاشورا، در جمع همراهان حسین‌(ع)، هنگامی که امام از آنها خواسته بود تا بروند و ایشان را تنها بگذارند؛ نخستین کسی بود که با جملاتی سرشار از عشق و ایمان و آکنده از ایثار، هم‌گامی و جان‌فشانی‌‌اش را اعلام کرد.
شمر‌بن ذی‌الجوشن، در کربلای برای عباس‌(ع) و سه برادرش، امان‌نامه آورد. او که در آغاز، حتی از رویارویی با شمر، نفرت داشت، در رد پیشنهاد سفاهت‌آمیز او، شکوهمند و استوار گفت: لعنت خدا بر تو و امان‌نامه‌ات باد! . . . آیا به ما امان می‌دهی، در حالی که پسر پیامبر خدا‌ در امان نیست؟!
عباس‌(ع) در کلام معصومان‌(ع)، به ایثار، تیزبینی، استواری در ایمان، جهاد عظیم، آزمایش نیکو و داشتن جایگاه رشک‌آور در قیامت، ستوده شده است.
این قهرمان شکوهمند قیام کربلا و پشتیبان شکست‌ناپذیر اباعبدالله‌(ع) هنگامه اوج تنهایی امام و در راه رساندن آب به کام‌های خشکیده کاروان حسین‌(ع) شهد شهادت نوشید.
غم شهادت او، جان امام حسین‌(ع) را بسی فسرد، بدان گونه که در کنار قامت خونینش، از سر سوز، در سوگ آن عزیز از دست رفته فرمود: اکنون، پشتم شکست و چاره‌ام، ناچار شد.
«عباس» هنگام شهادت، ۳۴ سال داشت. بنابراین، در حدود سال ۲۶ هجری به دنیا آمده است.
در «زیارت ناحیه مقدسه» درباره او آمده است: سلام بر ابوالفضل عباس، فرزندان امیر مؤمنان؛ از خود در گذرنده با جان برای برادر، برگیرنده از دیروزش برای فردایش، فدایی او، نگهدارنده، کوشنده برای رساندن آب به او، و کسی که دست‌هایش بریده شد! خداوند، قاتلانش «یزیدبن رقاد حیتی» و «حکیم‌بن طفیل طایی» را لعنت کند!

مطلب پیشنهادی

نقش آفرینی حضرت عباس(علیه السلام) در حماسه عاشورا

آب رسانی روز هفتم محرم، سه روز پیش از شهادت امام، عبیداللّه به عمر سعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.