خانه » ♦ مقالات ، تحقیقات و پروژه رایگان دانشجویی » زندگی نامه ی دکتر مانوئل بربریان

زندگی نامه ی دکتر مانوئل بربریان

دکتر مانوئل بربریان در سال ۱۳۲۴ در تهران، در خانواده اى مسیحى و ارمنى پا به جهان گذاشت. دوران تحصیل دبستان و دبیرستان خود را در تهران گذراند و در سال ۱۳۴۳ با کسب رتبه اول از دبیرستان خوارزمى فارغ التحصیل شد. علاقه شدید وى به زمین شناسی، وى را براى تحصیل در این رشته به گروه زمین شناسى دانشگاه تهران کشاند تا سرنوشت مقدمات ظهور یکى از بزرگترین لرزه شناسان کشور را فراهم آورد. وى در سال ۱۳۴۷ با کسب رتبه اول در این رشته فارغ التحصیل گردید.

دکتر بربریان
دکتر بربریان

مانوئل جوان پس از دریافت مدرک لیسانس به سازمان زمین شناسى کشور پیوست و در فاصله سالهاى ۱۳۵۰ تا سال ۱۳۵۶ در سمتهاى زمین شناس، سنگ شناس، نماینده سازمان زمین شناسى کشور در همایشهاى بین المللى، مسئولیت مشترک با مؤسسه بین المللى دیمز و مور در اتتخاب ساختگاه و مطالعه خطرهاى زمین شناختى نیروگاه هسته اى بوشهر، معاونت و ریاست بخش زمین ساخت و لرزه زمین ساخت سازمان زمین شناسى کشور فعالیت کرد، اما شوق ادامه تحصیل و علاقه بیش از حد وى به لرزه زمین ساخت و لرزه شناسى باعث شد تا وى در سال ۱۳۵۶ (۱۹۷۷) تمام مسئولیتهاى خود را رها کرده و برای ادامه تحصیل راهى انگلستان شود.

مانوئل سالهای ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ را به عنوان دانشجوى تحصیلات تکمیلى در بخش ژئودزى و ژئوفیزیک دانشگاه کمبریج سپرى کرد، و در سال ۱۹۸۱ با دریافت مدرک دکترى در رشته ژئوفیزیک و با تخصص در لرزه زمین ساخت و لرزه شناسى زلزله از این دانشگاه فارغ التحصیل گردید و پس از بازگشت به میهن و اشتغال مجدد در سازمان زمین شناسى کشور در فاصله سالهاى ۱۳۶۰ (۱۹۸۱) تا ۱۳۶۹ (۱۹۹۰) به عنوان پژوهشگر، کارشناس ارشد زمین شناسى و رئیس بخش در پژوهشهای صحرایى زمین لرزه، مدیرطرح بم- زاهدان در پروژه شناسایى زمین شناسى- معدنى، و به عنوان مشاور علمى رئیس سازمان به فعالیت پرداخت. در همین دوران، ضمن تدریس در دوره کارشناسى زمین شناسى دانشگاه تهران و کارشناسى ارشد زمین شناسى ساختمانى- زمین ساخت در دانشگاه تربیت مدرس، به عنوان مشاور در انتخاب ساختگاه و مطالعات لرزه زمین ساخت و خطر زمین لرزه در پروژه هاى مهم ملى مانند سدهاى بزرگ، نیروگاهها، پالایشگاهها، کارخانه هاى بزرگ و مناطق شهرى فعالیت کرد. وى در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹) به عنوان عضو هیئت مدیره مؤسسه بین المللى زلزله شناسى و مهندسى زلزله برگزیده شد.
دکتر بربریان درسال ۱۹۹۰ عازم آمریکا شد تا فعالیتهاى پژوهشى خود بر روى ایران را در آنجا دنبال کند. در ۲ سال اول پس از عزیمت خود در گروه صحرایى مطالعه دیرینه لرزه شناسى گسل سان آندریاس در مؤسسه فناورى کالیفرنیا و در تدوین نخستین کاتالوگ زمین لرزه ایران در یونسکو شرکت داشت و از ۱۹۹۲ تا کنون نیز در مؤسسه Najarian نیوجرسی آمریکا به عنوان متخصص زمین شناسی و محیط زیست مشغول فعالیت است.
انجمن زمین شناسى ایران در سال ۱۳۷۷ به پاس سالها پژوهش بر روى لرزه شناسى و پیشبرد دانش زمین لرزه و نقش دکتر بربریان در زمین ساخت ایران، وى را به عنوان اولین زمین شناس نمونه سال اتتخاب کرد.
دکتر بربریان با بیش از ۲۲ سال تجربه دانشگاهى، صحرایى و پژوهشى در علوم مرتبط با زمین لرزه و ۸ سال تجربه در علوم- مهندسى محیط زیست و خطرهاى زمین ساختى، موفق به ارائه بیش از ۲۵۰ مقاله در زمینه هاى لرزه شناسى، لرزه زمین ساخت، زمین شناسى زمین لرزه ها، ارزیابى خطر لرزه اى، زمین ساخت، زمین شناسى ناحیه اى، زمین شناسى ساختارى، زمین شناسى صحرایى، تقشه هاى زمین شناسى، علوم و مهندسى محیط زیست شده است. مقاله هاى کلیدى وی در مورد زمین ساخت ایران، همچنان مرجع بسیارى از مطالعات زمین شناسى ایران است و بسیارى از ناگشوده هاى زمین شناسى ایران را حل کرده است.
وى به زبانهاى انگلیسى، ارمنى، فارسى، ترکى و آشورى تسلط کامل دارد و در مدت اقامت در ایالات متحده، با دانشمندانى از دانشگاه کمبریج، آکسفورد، اورگون، آزمایشگاه جت کالتک- ناسا، و سازمان یونسکو، در پروژه های گوناگون بین المللى همکارى داشته است.
دکتر بربریان به عنوان یکى از دانشمندان بزرگ لرزه زمین ساخت جهان و از چهره هاى علمى درخشان عصر حاضر، داورى مقالات مجله هاى علمى معتبرى همچون Journal of Asian Earth Sciences,Geological Magazine, Tectonophysic, Nature را به عهده داشته و عضو مؤسسه ها و انجمنهاى بسیارى همچون: فرهنگستان علوم نیویورک، مؤسسه زمین شناسان حرفه اى آمریکا، اتحادیه پیشبرد علوم آمریکا، مؤسسه پژوهشهاى مهندسى زلزله آمریکا، انجمن فلسفه کمبریج، انجمن زمین شناسى لندن، انجمن زمین شناسى آمریکا، اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا، موسسه زمین شناسى آمریکا، انجمن لرزه شناسى آمریکا، مؤسسه بین المللى پیشگیرى و کاهش خطرهاى طبیعى کانادا مى باشد. در مراسم کتاب سال جمهورى اسلامى در سال ۱۳۶۴ نیز یکى از کتب وى موفق به دریافت جایزه ویژه این مراسم گردید.
مانوئل بربریان به رغم زندگى در ایالات متحده، علاقه به زبان فارسى و ایران زمین را همچنان حفظ کرده است و پژوهشهایی نیز در متون قدیمى زبان فارسى انجام داده که یکى از آثار بسیار ارزشمند و خواندنى وى به نام «جستارى در پیشینه دانش کیهان و زمین در ایرانویچ» نتیجه عشق و علاقه ناگسستنى وى به زادبوم خود و زبان فارسى است. وى در این کتاب، پیدایش نظریه جنبش قاره اى را به ابوریحان بیرونی نسبت مى دهد.
پیام دکتر بربریان براى دانشجویان و زمین شناسان جوان:
مهر ورزیدن به کشور، ایرانشهریان، پژوهش و کار به عنوان “راه” و نه “هدف” چون “هدف” برای رهرو در این راه:
نوشیدن ذره ای از قطره دریای بیکران روشن شدگی،آگاهی از گوشه ای از راز سرچشمه سپندارینه نیروهای گیتیانه فراانسانی، و قانونهای فیزیکی چیره بر آنها و کهکشانهاست.
خنک سپندینه رهروانی که این راه زیبا را پیمودند، شعاعی از نور خورشید را به چشم دیدند و بدین سان راه را به دیگر رهروان نشان دادند و خود به خورشید پیوستند.

مطلب پیشنهادی

متن کامل بندهای توافق ۷ ماده‌ای ایران و آژانس

در پی دو روز جلسات فشرده، نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *