خانه » ♦ خانه و خانواده » راه‌های فرار از افکار مزاحم

راه‌های فرار از افکار مزاحم

تصور کنید در یک مکان بسیار زیبا هستید جایی که همیشه آرزو داشتید باشید. مثلا کنار یک رودخانه زیبا در میان یک جنگل سر سبز. به آب نگاه کنید. نسیم خنک را روی پوست خود احساس کنید. صدای پرندگان را می‌شنوید؟ کمی آب به صورتتان بزنید یا پاهایتان را در آب بگذارید…

افکار مزاحم
افکار مزاحم

برای تمرین ریلکسیشن اول به یک مکان آرام و راحت نیاز داریم، روی مبل نشسته یا روی تخت راحت دراز بکشید و سعی کنید ذهن خود را آرام کنید.

برای آرام کردن ذهن باید آن‌ را از افکار منفی و نگران‌کننده مربوط به گذشته و آینده خالی کرد و برای این کار نباید با افکار مزاحم مبارزه کرد. اگر سعی کنیم آنها را متوقف کنیم احتمالا قوی‌تر می‌شوند. مثل جریان آب که اگر جلو آن را بگیریم حجم آن بیشتر می‌شود و قدرتش افزایش می‌یابد.

برای رها شدن از افکار مزاحم از این تکنیک استفاده کنید:

  • تصور کنید افکار شما مثل یک رودخانه جاری هستند و شما در حال شنا کردن در رودخانه افکار خود هستید…
  • حال خیلی آرام بیایید و کنار رودخانه افکار خود بنشینید و آن را نظاره کنید.
  • به افکار خود نگاه کنید بدون آنکه قضاوت کنید یا مخالفت یا مقاومت کنید.
  • بگذارید افکارتان هرجا که می‌خواهند بروند. اجازه دهید هر فکری از ذهنتان عبور کند حتی در مقابل بدترین افکار هم مقاومت نکنید.
  • اگر چنین کنید کم کم افکارتان محو خواهند شد و رودخانه ناپدید می‌شود.

در این مرحله یا حتی زود تر شروع کنید به تنفس عمیق، هر چه عمیق‌تر؛ در حالیکه نفس عمیق می‌کشید روی تنفس‌تان تمرکز کنید. اگر باز هم افکار مزاحم برگشتند اشکالی ندارد. به آنها فرصت دهید تا شما را رها کنند.

چند دقیقه‌ای به نفس کشیدن ادامه دهید اگر هم‌زمان از موسیقی بسیار ملایم بی‌کلام هم استفاده کنید بهتر است.

حال تصور کنید در یک مکان بسیار زیبا هستید جایی که همیشه آرزو داشتید باشید. مثلا کنار یک رودخانه زیبا در میان یک جنگل سر سبز. به آب نگاه کنید. نسیم خنک را روی پوست خود احساس کنید. صدای پرندگان را می‌شنوید؟ کمی آب به صورتتان بزنید یا پاهایتان را در آب بگذارید…

تنفس عمیق یادتان نرود. هر آنچه را که دوست دارید تجسم کنید؛ مثلا نور، خوشبختی، آرامش،عشق و …

پایان تمرین به خلاقیت خودتان بستگی دارد؛ مثلا می‌توانید چند دقیقه آخر ذکر بگویید یا یک کلمه را تکرار کنید مثلا کلمه آرامش؛ البته همراه با دم و باز دم عمیق.

یا می توانید یک تمرین تجسم خلاق انجام دهید؛ یکی از خواسته‌هایتان را تصور کنید. از خودتان بپرسید اگر این خواسته برآورده شده بود و اگر من الان در جایی بودم که آرزوی آن را داشتم الان چه احساسی داشتم.

این احساس را تجربه کنید. خود را در آن وضعیت احساسی قرار دهید و از آن لذت ببرید.

مطلب پیشنهادی

تا حالا فکر کردی عشق یعنی چی؟

عشق یعنی چی؟ تا حالا فکر کردی عشق یعنی چی؟ عشق یعنی اینکه یکی بهت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *