خانه » ♦ مقالات ، تحقیقات و پروژه رایگان دانشجویی » تکنولوژی HDR برای کیفیت عکاسی

تکنولوژی HDR برای کیفیت عکاسی

عکاسان با گوشی های هوشمند معمولا با گزینه HDR در عکاسی گوشی خود مواجه هستند که در بسیاری از موارد کاربرد آن برای آنها مشخص نیست. این در حالی است که گزینه HDR میتواند تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت عکاسی شما داشته باشد و برعکس استفاده نا به جا از آن به شدت منجر به ضعف کیفیت عکسها شود. اما HDR چیست؟

HDR مخفف ترکیب High Dynamic Rang یا عکاسی با دامنه بالای پویایی است که در واقع یک تکنیک قدیمی عکاسی است که امروزه به عنوان گزینه ای در تنظیمات عکاسی در گوشی های هوشمند آیفون، و برخی از گوشی های اندرویدی نیز وجود دارد (این گزینه در تعدادی از نرم افزارهای حرفه ای عکاسی برای اندروید نیز وجود است).

آنگونه که در ابتدا به نظر میرسد، فعال کردن این گزینه در تنظیمات عکاسی به شکل قابل ملاحظه ای منجر به بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر بدست آمده میشود. اما واقعیت آن است که استفاده از این تکنیک و گزینه بسته به موقعیت و سوژه عکاسی شما میتواند نتایج کاملا متفاوتی داشته باشد.

کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید
کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید

در اینجا قصد داریم نگاهی به چگونگی کار HDR داشته باشیم و اینکه چه زمانی باید از این گزینه برای عکاسی با گوشی هوشمند استفاده کرد.

HDR چگونه کار میکند؟

این تکنیک و ابزار همانگونه که از نام آن بر می آید به این منظور مورد استفاده قرار میگرد که دامنه پویای بیشتری را به تصاویر شما اضافه کند. در واقع به این معنی که نسبت طیف نور بیشتری را از روشن تا تاریک در عکس مورد استفاده قرار دهد.

نحوه عملکرد این ابزار به این شیوه است که به جای گرفتن یک عکس، HDR سه عکس با سه نور متفاوت از سوژه مورد نظر میگیرد و بعد از آن گوشی شما، خود به شکل خودکار با ترکیب این سه عکس بهترین ترکیب از نور و رنگ را در یک تصویر یکپارچه شده به شما ارائه میدهد (این کار توسط عکاسان به شکل دستی و با استفاده از نرم افزارهایی همچون فوتوشاپ قابل انجام است).

نتیجه این امر این خواهد بود که عکسی که در نهایت تهیه میشود، بیش از همه با آنچه که چشمان شما میبیند تطابق دارد، البته در این مورد، زمان بیشتری برای انجام پروسه و ایجاد عکس نهایی در گوشی صرف میشود:

کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید
کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید

به همین دلیل است که کاربران که معمولا گزینه HDR بر روی تنظیمات عکاسی دوربین گوشی خود را فعال کرده اند، بعضا تصاویری با کیفیت و جزئیات دقیقتری را تجربه میکنند.

چه زمانی باید از تکنیک HDR استفاده کرد؟

همانگونه که ذکر شد، HDR برای این وجود دارد که کیفیت تصاویر عکاسی شده شما را به خصوص در شرایطی خاص بهبود بخشد. اما در چه مواردی باید از HDR استفاده کرد؟

اساسا میتوان گفت در سه موقعیت کلی زیر باید برای بهبود کیفیت تصاویر از گزینه HDR استفاده کرد:

چشم اندازها و مناظر طبیعی: معمولا مناظر و چشم اندازهای طبیعی و بزرگ کنتراست یا مغایرت زیادی را در نور و رنگ میان زمین و آسمان دارند که این امر منجر به آن میشود که دوربین گوشی شما نتواند به خوبی از پس ترکیب همه اینها تنها با یک عکس برآید. با فعال کردن گزینه HDR در این مورد، میتوانید بدون فوکوس کردن بر بخشی خاص و از دست دادن جزئیات و نور بخشهای دیگر، به خوبی یک تصویر کامل و با کیفیت را با دوربین گوشی خود ثبت کنید.

تصاویر پرتره در نور آفتاب: نور یکی از مهمترین قسمتهای یک عکاسی خوب است. اما نور بیش از حد، همچون تابش نور خورشید بر چهره، میتواند اثرات بدی بر عکاسی همچون، سایه، درخشندگی بیش از حد یا سایر مواردی داشته باشد که اساسا کیفیت تصویر را به شدت به هم میریزد. در این مواقع فعال کردن گزینه HDR میتواند به تنظیم نور صحنه و روی سوژه و همزمان حفظ ترکیب و حس طبیعی رنگها کمک شایانی بکند.

نور پایین یا نور پشت سوژه: گاهی سوژه عکاسی ناچار در یک موقعیت با نور کم واقع شده یا در وضعیتی قرار دارد که تابش نور از پشت سر مانع دیده شدن آن در تصویر میشود. در این مواقع فعال کردن گزینه HDR منجر به آن میشود که همزمان نور صحنه بالا رفته و در عین حال نور پشت سر نیز با ترکیب واقعی خود بر قرار بماند.

کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید
کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید

چه زمانی نباید از HDR استفاده کرد؟

اما هرچند در همه این موارد میتوان از HDR برای بهبود کیفیت تصاویر استفاده کرد، مواردی خاص نیز وجود دارد که برخلاف انتظار شما، استفاده از HDR منجر به بدتر شدن کیفیت تصاویر میشود:

عکاسی حین حرکت یا عکاسی از سوژه متحرک: اگر در حین حرکت در حال عکاسی هستید یا آنکه سوژه عکاسی شما متحرک است، HDR تنها فایده ای که برای شما خواهد داشت این است که به احتمال قوی یک تصویر کاملا مبهم و محو را به شما تحویل میدهد. این امر به این دلیل است که HDR سه عکس پیاپی از سوژه میگیرد و اگر در بین این سه عکس سوژه حرکت داشته باشد در نهایت تصویر نهایی محو و مبهم خواهد بود.

کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید
کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید

 صحنه هایی با هدف کنتراست بالا: برخی از تصاویر بنا به هدف، نیاز به آن دارند که کنتراست بالایی را بر روی یک سوژه به خصوص حفظ کنند. برای مثال اگر قصد آن را دارید که در صحنه مورد نظر خود یک سایه یا یک درخشندگی را پررنگ جلوه دهید، HDR گزینه مناسبی نیست زیرا منظور اصلی شما را در صحنه نادیده میگیرد و کنتراست صحنه را یکسان میکند.

رنگهای زنده: اگر صحنه مورد نظر شما برای عکاسی از نور پایین یا رنگ های غیر طبیعی برخوردار است، HDR کمک میکند که بخشی از این امر بهبود قابل توجهی داشته باشد. اما اگر در صحنه شما نور کافی و رنگهای زنده وجود دارد بهتر است گزینه HDR را غیر فعال کنید زیرا منجر به آن میشود که تا حدی رنگها از وضعیت اصلی خود فاصله بگیرند.

برخی از گوشی های هوشمند که از گزینه HDR در عکاسی خود بهره میبرند، دو عکس را به کاربر تحویل میدهند: یکی با HDRخاموش و دیگری با HDR فعال. در نتیجه کاربر میتواند بین این دو مورد عکسی را که با کیفیت بهتری تهیه شده انتخاب و حفظ کند.

اما در اینجا هدف ما این بود که برای آن دسته از کاربرانی که با این گزینه در عکاسی دوربین خود مواجه شده ولی از کاربرد دقیق آن بی اطلاع بودند، مختصر توضیحاتی در خصوص نحوه کار HDR و موارد استفاده آن ارائه کنیم. مسلما منابع بیشتر و بهتری در سطح نت برای اطلاع از عملکرد HDR وجود دارد و همچنین نظرات تخصصی کاربران نیز مانند همیشه مکمل این مبحث است.

 

مطلب پیشنهادی

خوراک جوانه ی گندم غذایی سالم!

خوراک جوانه ی گندم غذایی سالم! مواد لازم برای پنج نفر جوانه ی گندم ۲پیمانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *