خانه » ♦ خانه و خانواده » افسانه یا حقیقت

افسانه یا حقیقت

افسانه یا حقیقت
افسانه یا حقیقت

در داستانهای قدیم نقل کرده اند : که یکی از حکام ، شخصی را برای قضاوت انتخاب کرد و او را به شهری فرستاد . پس از اینکه یکسال از جریان گذشت قاضی از ماموریت خود بازگشت و به حاکم گفت : مرا از این شغل معذور دار . زیرا حقوقی که من دریافت می کنم در مقابل کاری که انجام نمی دهم بر من روا نیست .

چون حاکم جهت را پرسید ، قاضی در جواب گفت : در طول این یکسال کسی برای قضاوت به من مراجعه نکرد مگر این اواخر که روزی دو نفر برای حل و فصل دعوایشان به نزد من آمدند و چون موضوع نزاع را از آنها پرسیدم ، یکی از آنها گفت : من زمینی از این شخص خریداری کرده و سپس در آن زمین مشغول حفاری شده و گنجی در آن پیدا کرده ام . به این شخص مراجعه کردم و گفتم : این گنج مال تو است ، چون من زمین تو را خریداری کرده ام نه گنج تو را ، و این شخص از قبول گنج خودداری می کند و می گوید من زمین را با هر چه در آن است به تو فروخته ام .

اکنون این داستان حقیقت دارد یا افسانه است ، من نمی دانم ! ولی در این برهه و در این دوران ، با وضعی که ما در آن زندگی  می کنیم و با مشاهده ی این همه کلاه برداری ها و دزدی ها و نقشه های ماهرانه و شومی که مردم برای بدست آوردن و یا بهتر است بگوییم ، برای ربودن اموال و حتی در بسیاری از اوقات ربودن شغل یکدیگر، می کشند ، امثال این داستانها برای ما به شکل افسانه جلوه می کند !

باور و قبول بفرمایید که بیش از حد تاریک بین نیستیم ، اما با وجود این همه موارد نظیر  کلاه سر همدیگر گذاشتن ، زیرآب زدن و زیر پای دوستان و همکاران را خالی کردن ، تقلب ، نبودن عدل و انصاف ، نداشتن وجدان ، و … دشوار است باور داشته باشیم  که در نقطه ای ازاین جهان کنونی ، صلح و صفا و عدالتی وجود داشته باشد .

خریدار درهنگام خرید جنس اطمینان ندارد که جنس سالم و بی عیب و نقصی خریده و فروشنده مطمئن نیست که هزینه کالای فروخته شده را از مشتری بستاند . امان از چک و سفته های بی محل که موجب سلب اعتماد همگانی شده و سوء استفاده هایی که سبب کمبود ضامن برای دریافت یک وام شده است .

کارفرما، در فکر آن است که چگونه می توان از کارگر بدبخت کار بیشتری بکشد و او را استثمار کند.کارگر هدفش آن است که هر چه زودتر زمان کاری خود را بگذراند و پولی بگیرد . نه کارفرما در فکر رعایت عدل و انصاف و حقوق کارگر است و نه کارگر با این اوضاع خود را مسئول انجام کار صحیح می داند .

نه شوهر به زن اعتماد دارد و نه زن خود را به اطاعت از شوهر و مراعات حقوق وی موظف می داند . عفت ، عصمت ، وظایف پدری ، مادری ، فرزندی ، خانوادگی و آداب معاشرت دینی یکسره از میان بسیاری از خانواده ها رخت بر بسته و ضع رقت باری برای آینده نزدیک در پیش است . دخترها و پسرها و چه بنویسیم متاسفانه حتی بسیاری از زنان و مادران جامعه امروزی ، چنان لجام گسیخته و بی بند وبار و عاصی شده اند که خود را جز شهوت وهوی و هوس تابع هیچ برنامه و قانونی نمی دانند ؛ و هر روز با وضع زننده تر و رسواتری خود را در انظار عمومی ظاهر می سازند . ریشه سعادت در حال سوختن است و اساس انسانیت متزلزل . صرف نظر از اینکه سعادت اخروی از انسان سلب می شود ، زندگی دنیوی هم چنگی به دل نمی زند

مطلب پیشنهادی

علت دروغ آقایان…

هیزم شکنی مشغول قطع کردن یه شاخه درخت بالای رودخونه بود، تبرش افتاد تو رودخونه. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *