خانه » ♦ مقالات ، تحقیقات و پروژه رایگان دانشجویی » شدید الایمان بودن حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

شدید الایمان بودن حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

علمدار حسین
علمدار حسین

کان عمّنا العباس نافذ البصیره صلب الایمان.
صلب یعنی أشد، و این نا که به عمّ متصل شده یک شرافت بزرگ است برای حضرت چرا که همه ائمه اورا عموی خود دانسته اند.
سرّ این که حضرت ابوالفضل ایمان سلب داشته اند در کلمات خودشان آمده است. در روز عاشورا با شخصی به نام مارد بن سدی شروع به مبارزه کردند و در حین مبارزه شروع به خواندن خطبه کردند و فرمودند:
فأنا بن علی لا أعجز من مبارزه الأقران و ما أشرکتُ بالله لمحه بصر یعنی من فرزند علی هستم که در مبارزه با شجاعان عرب هیچ عجزی ندارم و من به اندازه یک چشم بر هم زدن به خداشرک نورزیده ام.
این جمله نشانه عصمت حضرت است یعنی از همان کودکی نه شرک خفی و نه شرک ظاهری داشته اند.
در سوره یوسف خداوند می فرماید اکثر مؤمنین ایمان نمی آورند مگر آنکه همراه ایمان شرک هم می ورزند یعنی شرک خفی می ورزند.
اما حضرت از همان کودکی این توحید خود را نشان داده اند آنجا که پدر اعداد را به حضرت یاد می دهند و وقتی به کلمه إثنان میرسند حضرت عباس باز می گویند واحد و به پدر می گویند من شرم دارم با زبانی که واحد گفته ام دیگر بگویم إثنان. دلیل مهم دیگر این که شخصیتی مثل حضرت علی اکبر که علیٌ الاکبر ممسوس فی ذات الله (علی اکبر در ذات با خداوند متعال مس پیدا کرده و ارتباط برقرار کرده است _ تعبیری که پیامبر برای حضرت علی هم کرده است) در شب عاشورا به حضرت عباس می گوید ما مطیع شما هستیم.
در موقعی که در کربلا به ناجوانمردی دست راست حضرت عباس را قطع کردند حضرت با جلالت خاصی و با فریاد فرمودند: والله إن قطعتموا یمینی إنی أحامی أبدا عن دینی و عن امام صادق الیقینی سبط النبی الطاهر الامینی یعنی به والله قسم که اگر دست من را قطع کنید من تا ابد حمایت کننده هستم از دینم، (این کلمه ابدا یعنی اینکه الآن هم حمایت کننده است) و از امام صادقی که من به او یقین دارم و نوه پیامبر طاهر و امین است و این همان نشان بصیرت عباس است و صلب ایمان او است که در آن حال با این شدت صحبت می کند و اهداف خود را می گوید.
هنگامی که دست مبارک چپ حضرت را هم قطع کردند حضرت فرمودند: یا نفس لا تخشع من الکفاری و أبشری باالرحمه الجباری؛ یعنی ای نفس اباالفضل نکنه از کفار خشیت داشته باشی و بشارت باد به تو به رحمت خدای جبار.
رمز این که حضرت دستهایش قطع شده و به شدت زخمی است ولی همچنان با نیرو به کارش ادامه میدهد در کلام امام باقر است که در مورد اصحاب پایین تر از اباالفضل می فرماید: إن أصحاب جدی لم یجدوامس الم الحدید یعنی اصحاب جد من اصلا درد آهن با آنها تماس نگرفت.
به عنوان نمونه یکی از اصحاب به نام شبیب بن شاکر که مست شده بود از عشق حسین در جنگ از اسب آمد پایین، در حالی که داشت کلاه خود را برداشت و پرت کرد و زره را از بر بیرون کرد و پای برهنه دوید به سوی دشمن.
حال آیا اینها درست است؟ در قرآن داریم (سوره یوسف آیه۳۱) وقتی زیباترین خلق خدا که یوسف بود در برابر آن زنها قرار گرفت، زنها همه چاقو به دست بودند و دستهای خود را به جای میوه بریدند و هیچ متوجه نشدند و این عشق ظاهری بود در حالی که عشق اصحاب حسین عشق حقیقی بود.
گفته می شود امام حسین در شب عاشورا برای اصحاب خود تجلی کردند (در روایات داریم که نور تجلی خدا برای موسی نور سلمان بود که موسی ازهوش رفت) حالا امام حسین در شب عاشورا پرده را کنار می زند لذا این اصحاب همه مست حسین شدند.

مطلب پیشنهادی

نقش آفرینی حضرت عباس(علیه السلام) در حماسه عاشورا

آب رسانی روز هفتم محرم، سه روز پیش از شهادت امام، عبیداللّه به عمر سعد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *