خانه » ♦ مقالات ، تحقیقات و پروژه رایگان دانشجویی » روش های بالابردن امنیت موبایل و تبلت

روش های بالابردن امنیت موبایل و تبلت

چهار روش حفظ اطلاعات و امنیت گوشی و تبلت همراه خود : بالابردن امنیت و خفاظت از گوشی همراه

۱) امن کردن دستگاه تلفن همراه

طبق گزارش‌های منتشرشده از سوی مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (ماهر)، امروزه، بیشتر افراد حساب‌های کاربری شخصی یا کاری و سایر سرویس‌های حیاتی خود را در دستگاه‌های تلفن همراه خود نگهداری می‌کنند. این کار بدین معنی است که اگر دستگاه شما گم یا دزدیده شود، زیان‌هایی که خواهید دید تنها به از دست دادن یک دستگاه فیزیکی محدود نخواهد شد.

درزمینهٔ امنیت نرم‌افزاری نیز اگرچه نگرانی‌هایی درباره حملات آنلاین وجود دارد، اما ساده‌ترین راه برای ورود بدافزارها به دستگاه، در اختیار گرفتن آن و نصب دستی بدافزار است. به‌عبارتی‌دیگر، در ابتدا امنیت فیزیکی دستگاه خود را حفظ کنید. برای امن کردن دستگاه دو اقدام را موردتوجه قرار دهید.

ابتدا آنکه قفل‌کردن دستگاه از دست‌کاری تنظیمات و نصب برنامه‌ها (مانند جاسوس‌افزارها یا ابزارهای مانیتورینگ) توسط افراد غیرمجاز جلوگیری می‌کند. برای تأثیر بهتر قفل‌کردن، مطمئن شوید که کلمه عبور/کد عبور/الگو یکتا هستند و ترجیحاً شما می‌توانید آن را به خاطر بسپارید ولی شخص دیگری نمی‌تواند آن را حدس بزند.

دیگر آنکه از برنامه‌های محافظت در برابر دزدی استفاده کنید.اگر مشخص شد که گوشی دزدیده‌شده شما بر نخواهد گشت، می‌توانید از برنامه‌های محافظت در برابر دزدی – که نوعاً امکان از راه دور پاک کردن داده درون‌گوشی را به شما می‌دهند- استفاده کنید.

برخی از راه‌حل‌های ضد دزدی، برای کمک در مکان‌یابی دستگاه شامل ویژگی‌هایی مانند نگاشت مکان یا به صدا درآمدن هشدار هستند تا به شما دریافتن دستگاه کمک کنند.

۲) زمان دانلود برنامه‌های کاربردی

زمانی که امنیت فیزیکی دستگاه شما تأمین شد، می‌توانید هنگام دانلود برنامه‌ها، سه مرحله زیر را انجام دهید.

اول آنکه برنامه‌ها را تنها از مکان‌های معتبر دانلود کنید. به‌صورت پیش‌فرض، نصب برنامه از هر منبعی غیر از play store در دستگاه‌های آندرویدی امکان‌پذیر نیست. این مورد را از طریق منوی تنظیمات>برنامه‌های کاربردی>منابع ناشناخته (setting > applications > unknown sources)چک کنید.

اگر گزینه مربوط علامت خورده باشد برنامه‌های غیر play store هم می‌توانند نصب شود. توصیه بر نصب نرم‌افزارها از مکان‌های معتبر است.

دیگر آنکه درخواست‌های مجوز برنامه‌ها را چک کنید. فهرست مجوزهای درخواست شده برای دسترسی برنامه را در زمان دانلود برنامه‌ها بخوانید.

اگر درخواست‌های دسترسی به نظرتان دسترسی‌های ویژه یا غیر مرتبطی را می‌خواهد، حتماً علت این دسترسی‌ها را به طریقی از تولیدکننده نرم‌افزار بپرسید چراکه معمولاً تولیدکنندگان قابل‌اعتماد چرایی نیاز به چنین دسترسی‌هایی را توضیح داده‌اند. اگر علت این امر برای شما قانع‌کننده بود ممکن است دانلود app را انتخاب کنید.

نکته بعدی آنکه برنامه‌ها را با آنتی‌ویروس تحت تلفن همراه اسکن کنید. پس از دانلود برنامه‌ها روی دستگاه خود، از آنتی‌ویروس تحت تلفن همراه قابل‌اعتمادی برای اسکن برنامه استفاده کنید.

۳) مسدود کردن سرویس‌های ناخواسته

مکانیزم‌های اخذ سود بیشتر از طریق بدافزارهای تلفن همراه، می‌تواند با استفاده از ارسال پیامک‌های ارزش‌افزوده، متصل کردن کاربر به سرویس‌های ارزش‌افزوده با نرخ متفاوت، یا اجبار دستگاه به برقراری تماس‌ با سرویس‌های با نرخ متفاوت باشد. مسدود کردن تماس‌ها یا پیام‌های ارزش‌افزوده راهی برای کاهش ضررهای مالی حتی در صورت نصب شدن بدافزار است. برای مسدود کردن سرویس‌های ناخواسته، روند زیر را دنبال کنید.

در این زمینه لازم است روی سرویس تماس یا پیامک محدودیت تنظیم کنید.بیشتر اپراتورها به کاربران خود امکان تنظیم کردن برخی محدودیت‌ها روی سرویس تماس یا پیامک را می‌دهند تا کاربر بتواند ارسال تماس‌ها یا پیام‌های ناخواسته را مسدود کند.

به این نوع تنظیم محدودیت “call or SMS barring service” یا “premium-rate blocking” گفته می‌شود. نحوه تنظیم این نوع محدودیت را از اپراتور تلفن همراه خود بپرسید. برخی سرویس‌ها هم شماره PIN یا روش دیگری را برای حذف داوطلبانه این محدودیت فراهم می‌کنند.

۴) زمان آنلاین بودن

با توجه به اینکه امروزه کاربران علاقه‌مند به‌مرور سایت‌ها از طریق دستگاه‌های تلفن همراه خود هستند، سایت‌های مخربی مشاهده‌شده که به این دستگاه‌ها آسیب وارد کرده است. برای محافظت در برابر این آسیب به شیوه ذیل اقدام کنید.

از امکانات محافظت مرور وب، استفاده کرده و برای اینکه هنگام “گشت‌وگذار در اینترنت” به سایت‌های مخرب وارد نشوید، از امکانات محافظت مرور وب (که بیشتر ضدویروس‌ها آن رادارند) برای بلوکه کردن سایت‌های مخرب شناخته‌شده استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *