خانه » ♦ خانه و خانواده » آموزش آش های محلی زنجان و گلستان

آموزش آش های محلی زنجان و گلستان

آش هاي محلي زنجان و گلستان
آش هاي محلي زنجان و گلستان

آش های استان زنجان:

آش گندم:

گندم را تمیز کرده و می شویند. سپس در آب خیس می  کنند و پس از نرم شدن در شیر می  پزند. در آذربایجان به این آش هدیگ می  گویند.

آش ترش:

مانند آش رشته تهیه می  شود که علاوه بر اسفناج و لوبیا و نخود ، کشمش، زرد الوی خشک وآلوچه خشک نیز اضافه می  کنند. پس از پختن نیز سرکه و شیره انگور را اضافه کرده و میل می  کنند.

آش شیر:

برنج  را با شیر می جوشانند و پس از سرد شدن با اضافه کردن شکر، نمک یا مربا میل می  کنند.

در گذشته این غذا در شناط ابهر تهیه می  شد، اما امروزه کسی به فکر تهیه آن نیست.

لوبیا، عدس ، نخود، گندم و گوشت پخته شده را همراه با هویج ، چغندر ، فلفل  ، زردچوبه ، سیب زمینی ، زرد آلو و آلوچه خشک و روغن را در دیگ سفالی ریخته و در دیگ را خمیر می گرفتند و در تنور می  گذاشتند تا با بخار پخته شود. طعم آن شیرین است و در زمستان به جای صبحانه میل می  کردند.

آش های استان گلستان :

هلی آش:

برای تهیه این آش ابتدا نخود و لوبیا را می  پزند. سپس آب آن را بیشتر  کرده و سبزی و برنج را داخل آن می  ریزند.

بعد از آن که کمی  پخته شد، بر حسب سلیقه شخصی کمی  کدو به آن اضافه می  کنند. پس از آن گوجه سبز (هلی) و کمی  شکر داخل آن می  ریزند. بعد از اینکه آش جا افتاد، به آن پیاز  داغ اضافه می کنند. 

گوجه آش:

برای تهیه این آش، ابتدا گوشت را با پیاز و گوجه فرنگی تفت می  دهند. سپس به آن آب، نمک، فلفل و برنج اضافه می  کنند و آن را روی شعله ملایم قرار می  دهند تا جا بیفتد. بعد از ۲ تا ۳ ساعت آش آماده می شود و به آن نعناع داغ می  زنند.

ماش آش: 

این آش را اغلب در زمستان برای کسی که سرماخورده باشد، می  پزند. به این  صورت که برای تهیه آن ابتدا ماش را پخته و پوست آن را می  گیرند. بعد از آن ماش پخته شده را با پیاز، نمک و فلفل می  پزند. وقتی که خوب جا افتاد، به آن پیاز داغ می  زنند. به این ترتیب آش آماده می  شود.

کی آش:

برای تهیه این غذا، ابتدا برنج را با مقداری نمک و آب می پزند. سپس کدوی زرد را به آن اضافه می  کنند. بعد از اینکه آش جا افتاد، آن را با آبانار میل می  کنند (برای تهیه آب انار ابتدا انار ها را دانه کرده، بعد آب آن را می  گیرند و به آن نمک، شکر و نعناع اضافه می  کنند).

مطلب پیشنهادی

معضلی به نام آلرژی بهار

موادی مانند گرده گیاهان، برخی داروها، مو و پشم و پر حیوانات، گرد و غبار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *